Grūdų elevatoriai ir jų automatizavimas

Grūdų elevatoriai yra labai masyvūs įrenginiai, todėl jų įrengimo vieta turėtų būti parenkama itin atidžiai. Ten, kur jie statomi, gruntiniai vandenys turėtų būti mažiausiai vieno metro gylyje nuo žemės paviršiaus, kad vėliau nekiltų didelių problemų. Taip pat pravartu įrengti ten, kur būtų patogus susisiekimas tiek kelių transportu, tiek geležinkeliu, kadangi grūdai gali būti pakraunami ir paruošiami gabenimui traukinio vagonais. Reikia nepamiršti, jog čia atvyks didelių gabaritų transporto priemonės, todėl privažiavimui neturėtų kas nors trukdyti. Pastatai turėtų būti statomi ir įrengiami atsižvelgiant į sanitarinių, technologinių, aplinkos apsaugos ir priešgaisrinių normų reikalavimus, gavus reikiamus leidimus ir patvirtinimus. Rengiant statybos projektus turi būti apgalvota ir numatyta elektros, vandens tiekimo galimybė, jo pašalinimas bei išvalymas.

Gruzdžių malūno grūdų elevatoriuose yra atliekami visi reikalingi darbai nuo atvežtų grūdų priėmimo, kokybės nustatymo iki paruošimo jų išvežimui. Visi apdirbimo procesai – grūdų valymas, džiovinimas, vėdinimas – automatizuoti, todėl darbas vyksta greičiau ir operatyviau. Vėliau tinkamai paruoštas krovinys gali būti gabenamas įvairiu transportu arba sandėliuojamas.

Pirmiausia į elevatorių pristatyti grūdai pasveriami, iš skirtingų vietų paimami mėginiai. Tada jie iškraunami į duobę iš kurios vėliau yra paskirstomi į reikiamas talpyklas, sandėlius. Tai padeda atlikti automatizuoti įrenginiai, kurie nukreipia grūdus į tuščias patalpas. Vertikalieji kaušiniai transporteriai yra skirti vertikaliam birių produktų transportavimui į reikiamą aukštį, jie naudojami grūdų iškrovimo, pakrovimo procesų metu. Vienu metu gali būti transportuojami dideli kiekiai tam tikros rūšies grūdinių kultūrų. Naujausios jų technologijos neleidžia pažeisti grūdų, kas labai svarbu tiems, kurie siekia aukščiausios kokybės produkto, be to jie dirba pakankamai tyliai. Kai grūdines kultūras reikia transportuoti horizontaliai, naudojami duobiniai, juostiniai ir grandikliniai transporteriai. Sraigtiniais transporteriais grūdai gali būti gabenami bet kokioje padėtyje: tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Dažniausiai jie naudojami horizontaliam birių produktų gabenimui.

Atliktas elevatoriaus automatizavimas labai palengvina tikslų visų sistemų valdymą, kas suteikia galimybę užtikrinti kokybiškesnį ir greitesnį darbų atlikimą, grūdų išlaikymą tame pačiame kauše nuo priėmimo iki išgabenimo. Automatizavus visus procesus energijos sąnaudos tampa mažesnės, nebereikia tokio didelio skaičiaus darbuotojų personalo, be to, tai įtakoja geresnį grūdų kokybės išsaugojimą. Pasitelkus naujausias technologijas, visus grūdų srautų judėjimus seka davikliai, per elektrines sklendes transporteriais srautas paskirstomas į atitinkamą vietą. Saugojimo sandėliuose taip pat įrengti davikliai, kurie matuoja drėgmės santykį, temperatūrą, esant reikalui, atsakingas žmogus gali ją koreguoti. Specialūs davikliai įmontuoti ir krovimo patalpose. Jie padeda pripildyti sandėlius reikiamu kiekiu grūdų. Geriausia tai, jog visus procesus stebi ir reikiamus darbus gali atlikti operatorius iš savo darbo vietos. Dėl to darbai vyksta daug sklandžiau ir per tam tikrą laiką padaroma daugiau veiklų.

Visą elevatoriaus sistemą sudaro:

  • pastatai, kuriuose yra priimamai grūdai, specialios svarstyklės, grūdų iškrovimo bei duobės valymo įrenginiai, drėgnų grūdų laikino laikymo ir džiovinimo pastatai;
  • grūdų srautų judėjimą užtikrinantys kaušiniai (vertikaliam gabenimui) bei sraigtiniai transporteriai (dažniausiai horizontaliam gabenimui);
  • beicavimo (sėklų dezinfekavimo) patalpos ir beicuotų sėklų saugojimo sandėliai, kurie turi būti atskiri nuo kitų gamyklinių pastatų bei įrenginių;
  • specialios vietos ar patalpos, kurios skirtos katilinei ir kuro saugyklai, personalui. Turi būti įrengta dispečerinė bei eksploatacinių medžiagų sandėlys.