Kvietrugiai

Rugiai

Rugiai yra vieni maistingiausių grūdų, kuriuose gausu angliavandenių, daug baltymų, mineralinių medžiagų, įvairių vitaminų. Daugiausia jie naudojami miltų, duonos gamybai, taip pat įvairiems konditeriniams, kulinariniams gaminiams, kai kurių rūšių girai, degtinei, alui. Iš jų gaminami vaistai nuo kvėpavimo takų ligų, o pažeisti skalsių yra pritaikomi medicinoje. Žaliosios rugių dalys dažnai naudojamos gyvulių pašarui. Norint naudoti maistui yra labai svarbu, kad šie grūdai būtų kokybiškai apdirbti, turėtų kuo mažiau priemaišų, drėgmės. Tinkamai apdoroti jie yra lengviau transportuojami, be to sandėliuojant pritaikytomis sąlygomis ilgai išlaiko geriausias savo savybes.

Rugiuose ypač aktyviai vystosi skalsės. Šie parazitiniai grybai sukelia vėmimą, viduriavimą, traukulius, žmogaus kraujospūdis greitai krenta, jį gali ištikti koma. Dėl šios priežasties yra labai svarbu maisto pramonei skirtus rugius kuo skubiau išvalyti, išdžiovinti, jei reikia valyti pakartotinai, pasirūpinti tinkamu grūdų saugojimu sausose patalpose. Tačiau skalsės plačiai naudojamos medicinoje gydant kraujospūdžio, kraujotakos, nervų sistemos, nemigos ir kt. problemas. Vaistams reikalingos skalsės dažniausiai auginamos specialiuose ūkiuose, kuriuose jie specialiai užkrečiami šiais parazitais. Geriausiai skalsės dauginasi esant dideliam santykiniam drėgnumui.

Kvietrugiai

Kvietrugiai – selekciniu būdu išvesti iš rugių ir kviečių, yra atsparesni šalčiams, ligoms, sausroms, neišgula. Jie pasižymi dideliu derlingumu, gali augti ir rūgštingesnėse dirvose, dėl to dažnai sėjami tuose regionuose, kur dirvožemis ne toks derlingas. Daugiausia mūsų šalyje auginami žieminiai kvietrugiai, kurių supirkimo kaina yra didesnė negu vasarinių. Jie gali būti natūrali, ekologiška degalų žaliava, pavyzdžiui – bioetanolis, kadangi ši grūdų rūšis turi daugiausia krakmolo.

Žieminiai kvietrugiai Lietuvos ūkiuose pasirodė tik XX a. VII dešimtmetyje, o vasariniai – dar vėliau. Tam turėjo įtakos tai, jog vasariniai buvo laikyti mažiau naudingi, maistingi nei žieminiai. Vasariniai buvo sėjami tik ten, kur kitos grūdinės kultūros prastai augdavo – tai yra vienas didžiausių šių grūdų privalumų – vasariniai gali augti beveik bet kokioje žemėje. Be to, šie kvietrugiai subręsta vėliau nei kiti rugiai, javai, todėl kombainų darbas nesidubliuoja. Nuėmus kitų auginamų grūdų derlių, vasariniai kvietrugiai gali būti nuimami maždaug rugsėjo viduryje ar net vėliau, nuėmus kitas grūdines kultūras.

Sandėliavimas

Mūsų įmonė teikia rugių, kvietrugių sandėliavimo paslaugas, kurios pasižymi aukšta kokybe, nes čia rugiai gali būti sandėliuojami tiek trumpam, tiek ilgam laikotarpiui. Visos patalpos dažnai dezinfekuojamos, kad neplistų nepageidaujami kenkėjai, o tinkamas sąlygas palaikyti padeda automatizuoti įrenginiai. Įrengti temperatūros, kiekio, drėgmės davikliai užtikrina, kad grūdų sandėliavimas vyktų sklandžiai, nuosekliai. Jei grūdų temperatūra per daug įkaista ar padidėja santykinė jų drėgmė, automatiškai įsijungia vėsinimo įrenginiai. Dėl naudojamos naujausios technikos, automatizuotų įrenginių, rugiai ilgiau išlaiko savo nepakitusias savybes.